Dental Plus Rzeszów

Fizjoterapia w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych i twarzoczaszki

W ramach współpracy z fizjoterapeutą Gabinet Dentalplus oferuję specjalistyczną terapię
w przypadku:   

-Klikania i trzeszczenia stawów skroniowo-żuchwowych podczas żucia, mówienia, ziewania.
Nadmierne napięcie mięśni układu żucia powoduje wzmożoną kompresje w stawach. Często towarzyszą temu wyżej wymienione objawy. Pacjent może zauważać też zbaczanie żuchwy podczas otwierania ust oraz słyszeć charakterystyczny trzask podczas ruchu.             

-Problemów związanych z ograniczonym otwieraniem ust.          
Często problem ten utrudnia pacjentom komfortowe leczenie stomatologiczne, ortodontyczne,
a także codzienne czynności, takie jak spożywanie posiłków, czy artykulacje słów.          

-Problemów z zaciskaniem zębów oraz nadmiernym ścieraniem zębów.
Stresujący tryb życia, zmniejszona ilość aktywności fizycznej, nieprawidłowa pozycja podczas pracy, może powodować nadmierne napięcie tkanek w okolicy twarzo-czaszki. Przekłada się to na odruchowe zaciskanie zębów, w następstwie czego może dojść do ich ścierania.          

-Nocnego zgrzytania zębów.     
Problem o którym pacjenci często dowiadują się od swoich bliskich. Poranne uczucie zmęczenia twarzy, napięcie okolicy policzków i skroni, odciski zębów na języku zauważalne podczas porannej pielęgnacji jamy ustnej – to znamiona problemu znanego też jako bruksizm. Skuteczne leczenie bruksizmu opiera się na współpracy stomatologa (przygotowującego specjalną szynę), fizjoterapeuty (normalizującego napięcie tkanek w obrębie głowy i szyji), oraz nierzadko psychologa, gdyż schorzenie to może mieć również podłoże psychosomatyczne.        

-Dolegliwości bólowych głowy spowodowanych nadmiernym napięciem mięśni twarzy i głowy.
Wzmożone napięcie mięśni i innych tkanek powoduje ograniczenie ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych, stawach międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, co w następstwie może prowadzić do napięciowych bólów głowy. 

-Dolegliwości bólowych twarzoczaszki niewiadomego pochodzenia.      
Zdarza się że pacjenci zgłaszają się do stomatologa z dolegliwościami bólowymi zęba,  jednak
w badaniu stomatologicznym nie widać nieprawidłowości. Pomóc może fizjoterapia, gdyż problem ten może być związany z rzutowaniem bólu z napiętych mięśni, lub z dysfunkcją nerwu trójdzielnego.

Podczas wizyty fizjoterapeutycznej, po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania funkcjonalnego, zostaje dokładnie omówiony problem pacjenta, następnie przeprowadzana jest terapia manualna (m. in. Metodą CRAFTA). Na koniec wizyty pacjent zostaje poinstruowany odnośnie zaleceń i autoterapii.